خانه عروسک در شهر کاشان

بازدید:
2706

اولین موزه تخصصی اسباب بازی و عروسک ایران به تازگی در شهر کاشان و در خانه ای تاریخی منسوب به «جعفر علامه فیضی» شاعر و روحانی اواخر قاجار راه اندازی شده است. موزه در بافت تاریخی کاشان روبروی خانه طباطبایی ها، داخل کوچه علامه قرار گرفته.

  در این موزه 110 عروسک و 100 اسباب بازی به نمایش درآمده که به مناطق مختلف ایران از جنوب تا خراسان و آذربایجان، کردستان، مناطق مرکزی، گیلان، مازندران و سیستان و بلوچستان تعلق دارند.

در بخش عروسک های موزه، سه مجموعه قدیمی عروسک خیمه شب بازی از حدود ۱۵۰ سال پیش تا ۸۰ سال پیش، عروسک های محلی ایران از اغلب فرهنگ های ایران؛ خراسان، گیلان، ترکمن، بوشهر، مازندران، ایلام، قشقایی، … و نمونه هایی از عروسک های ملل دیگر همچون هند، اندونزی، تونس، آلمان، روسیه و  … دیده می شود.

 

در این موزه علاوه بر بازدید از سالن عروسک ها، نمایش خیمه شب بازی به همان شکل سنتی اش اجرا می شود. همچنین کارگاهی وجود دارد که بازدیدکنندگان به همراه مربی کارگاه، روش ساخت یک عروسک محلی ایران به نام “خاله نخودی” را فرامی گیرند.

در بخش اسباب بازی ها نیز، نمونه هایی از اسباب بازی های دست ساز و قدیمی مناطق مختلف که با گِل، چوب، حلبی، برگ نخل و … ساخته شده اند، دیده می شود.

در انتهای مسیر بازدید از موزه، فروشگاه کوچکی قرار گرفته که نمونه های اسباب بازی و عروسک ها از قبیل فرفره، یویو، زنبورک، عروسک های پارچه ای و نمدی، اسباب بازی های گِلی و … برای فروش وجود دارند.

این موزه توسط یک زوج خوش ذوق ،آقای سهرابی و همسرش راه اندازی شده است که خودشان هم در یکی از اتاقهای این خانه ی قدیمی و زیبا زندگی می کنند.

جالب اینکه در همین مدت که از افتتاح موزه می گذرد چند نمونه اسباب بازی و عروسک توسط بازدید کنندگان به موزه اهدا شده است. این موضوع “امیر سهرابی” را به کارش بیش از پیش علاقمند کرده است.

در حیاط موزه چایخانه ای برقرار است که با دمنوش ها و خوراکی های خانگی از گردشگران و بازدیدکنندگان پذیرایی می کند.

همچنین این موزه آمادگی دارد تا با هماهنگی قبلی برای بازدیدهای گروهی، برنامه ی ساخت عروسک و اسباب بازی، و اجرای خیمه شب بازی از بازدیدکنندگان پذیرایی کند.

تلفن تماس:    031-۵۵۲۲۵۱۳۴

 

منبع :آرش نور آقاییپیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران